ପେଗାସସ୍ ଜାସୁସୀ ମାମଲା ଅଭିଯୋଗ ନିରାଧାର ତଥା ଭାରତର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଷଡଯନ୍ତ୍ର :ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ

୧୮ ତାରିଖରେ କିଛି ବିଦେଶୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ସରକାର କିଛି ରାଜନେତା ଓ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଫୋନ ଟ୍ୟାପିଂ ବା ସ୍ନୁପିଂ କରାଯାଇଥିବା ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଥିଲେ । ଦିନତମାମ ବିରୋଧୀ ଙ୍କ ହଙ୍ଗାମା କାରଣରୁ ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହକୁ ବାରମ୍ବାର ମୁଲତବୀ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ତେବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋ ହାଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିରାଧାର ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ । ମୋଦୀ ସରକାର ୨.୦ର ସଦ୍ୟତମ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ସମୟରେ ନିଜର ବହୁବିଧ ଦକ୍ଷତା ନିଷ୍ଠା ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଭିଜ୍ଞତା କାରଣରୁ ପୁରଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶାରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ତଥା ନବନିଯୁକ୍ତ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଦୌଗିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କିନ୍ତୁ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଏହାର ଉଚିତ ଜବାବ ଦେଇ ସୁଯୋଗର ଭରପୁର ଲାଭ ଉଠାଇଥିଲେ ।
ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ବାଦପତ୍ରର ଏ ରିପୋର୍ଟ କେବଳ ଏକ ସଂଯୋଗ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ପଛର ଅସଲ ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଇଂଗିତ କରୁଛି । ଅତୀତରେ, ହ୍ବାଟସ୍ଆପ ରେ ପେଗାସସ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ସମାନ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକର କୌଣସି ବାସ୍ତବିକ ଆଧାର ନଥିଲା ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। 18 ଜୁଲାଇର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ଅପମାନିତ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଥିଲେ ।
ଏହି ରିପୋର୍ଟର ଆଧାର ହେଉଛି ସେଠାରେ ଏକ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ଅଛି ଯାହା 50,000 ଫୋନ୍ ନମ୍ବରର ଲିକ୍ ଡାଟାବେସ୍ କୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି | ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତଚର କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତଥ୍ୟରେ ଏକ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରର ଉପସ୍ଥିତି ପେଗାସସ୍ ଦ୍ବାରା ଏକ ଡିଭାଇସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି ନା ହ୍ୟାକ୍ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି ତାହା ପ୍ରକାଶ କରେ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ରିପୋର୍ଟ ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହା ସ୍ନୁପିଙ୍ଗ୍ ନୁହେଁ | ତେବେ ଭାରତରେ ଫୋନ ଟ୍ୟାପିଂ , ଜାସୁସୀ ବା ଗୁପ୍ତଚରୀ ପାଇଁ ଏକ ବିଧିବଦ୍ଧ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଓ ତାହା ପୁଣି କୃବଳ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଠାରୁ ବିପଦ ଆଶଙ୍କା ଥିବା ଘଟଣାରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଆକ୍ଟ, 1885 ର ଧାରା 5 (2) ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଆକ୍ଟ, 2000 ର ଧାରା 69 ଅନୁଯାୟୀ | ହସ୍ତକ୍ଷେପ କିମ୍ବା ମନିଟରିଂର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାମଲା ଦକ୍ଷ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି କ୍ଷମତା ଆଇଟି (ସୂଚନା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ମନିଟରିଂ ଏବଂ ଡିକ୍ରିପ୍ସନ୍) ଆଇଟି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା କମିଟି ଏହାର ତଦାରଖ କରିଥାଏ । ଠିକ ସମାନ ପ୍ରକାର ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସଂପୃକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଏପରି ମାମଲା ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଜାସୁସୀ ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।
ତେଣୁ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କୌଣସି ସୂଚନା ଉପରେ ହିଁ କୌଣସି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କିମ୍ବା ମନିଟରିଂ କରାଯାଇଥାଏ |
ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ତାହା ଦ୍ବାରା ଏହି ଦାବିକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *