ସାରର କଞ୍ଚାମାଲରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଅହେତୁକ ବୃଦ୍ଧିରୁ କୃଷକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ;ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ୧୪,୨୫୬ କୋଟିର ପ୍ୟାକେଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬/୮ ସାର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି | ଏହି ବୃଦ୍ଧିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କୌଣସି ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସରକାର। ଡିଏପି ଏବଂ ଫୋସଫରସ ଓ ପୋଟାସିୟମ ସାର ପାଇଁ ୧୪,୧୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ମୋଦି ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଏପରି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଡିଏପି ଓ ପିଆଣ୍ଡକେ( ଫୋସପାଟିକ ପୋଟାସିୟମ) ସାରର ମୂଲ୍ୟ କୃଷକକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ’ ମାସରୁ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ବା ଖରିଫ ଫସଲ ପର୍ୟ୍ଯନ୍ତ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ବଳବତ୍ତର ରହିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁରିଆର ଏମଆରପି ୪୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ବ୍ୟାଗ ୟୁରିଆର ଏମଆରପି କୁ ସରକାର ମାତ୍ର ୨୪୫ ଟଙ୍କାରେ ସୀମିତ ରଖିଛନ୍ତି । ଏତଦବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଯୋଜନା, ସଂସ୍କାର ଏବଂ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଯାହା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଆୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ତ ନୀତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ଉଚ୍ଚ ବଜେଟ୍ ଆବଣ୍ଟନ, ଅଣ-ବଜେଟ୍ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ବଳ ଦ୍ୱାରା ମାଇକ୍ରୋ ଜଳସେଚନ ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ଏନ୍ଏମ୍ ଏବଂ ଗ୍ରାମକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏଗ୍ରି-ମାର୍କେଟିଂ ସ୍କିମ୍ ଭଳି ମତ୍ସ୍ୟ, ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଗ୍ଧ ସମ୍ଭାବ୍ୟତାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଆସିଛି । କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ରପ୍ତାନି ନୀତି, ୨୦୧୮; କୃଷକମାନେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ (ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସୁବିଧା) ଆଇନ, 2020; ମୂଲ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତତା ଏବଂ କୃଷି ସେବା ଆଇନ,୨୦୨୦ ଉପରେ କୃଷକ (ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା) ଚୁକ୍ତିନାମା; ଜରୁରୀ କମୋଡିଟି ଆକ୍ଟ, ୧୯୫୫ ରେ ସଂଶୋଧନ । ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ପ୍ୟାକେଜ (କୃଷି) ଅଧୀନରେ ଆବଶ୍ୟକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ସହିତ ୧୦,୦୦୦ ଏଫପିଓ ବା କୃଷକ ଉତ୍ପାଦନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ପିଏମ କିଷାନ ଅଧୀନରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଇନକମ ଟ୍ରାନ୍ସଫର; ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଫାସଲ ବିମା ଯୋଜନା; ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷି ସିଞ୍ଚାଇ ଯୋଜନା (ପିଏମକେଓ୍ବାଇଏସ); ସମସ୍ତ ଖରିଫ ଏବଂ ରବି କ୍ରପ୍ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି, ଉତ୍ପାଦନ ମୂଲ୍ୟରେ ୫୦% ଲାଭ ମାର୍ଜିନ ନିଶ୍ଚିତ କରେ । ଯେଉଁ ସବୁ ବିଷୟରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳୁଛି ସେଗୁଡିକ ହେଲା ମହୁମାଛି ପାଳନ; ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଗୋକୁଲ ମିଶନ୍; ନୀଳ ବିପ୍ଳବ; ସୁଧ ସବଭେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍; କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ (କେସିସି) ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷି ଫସଲ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦନ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରେ |ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ସାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଆଜି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *